İş yeri hemşireliği sertifika programı | Güncel Blog
Web sitemizde 19 kategori'de 855 yazı'ya yazılmış 1212 yorum bulunmaktadır.

testing


Kategoriler

Son Yazılar

Önemli Başlıklar

Günlük Burclar:

koc Burcu Boga Burcu ikizler Burcu yengec Burcu aslan Burcu basak Burcu terazi Burcu akrep Burcu Yay Burcu oglak Burcu kova Burcu balik Burcu

Son Yorumlar

Bağlantılar

Güncel Blog > Genel > İş yeri hemşireliği sertifika programı

İş yeri hemşireliği sertifika programı

,
3 sene önce yazılmıştır.
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas İş yeri hemşireliği sertifika programı

t5e7ig2.jpg (269×187)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği yasasını son dönemde yeniden düzenledi. Yeni düzenlemeler, iş güvenliği ve işçi sağlığı adına büyük ve son derece önemli adımları kapsıyor. Yeniden düzenlenen, gelişmiş ülkelerin sistemine ve uluslararası standartlara uydurulan iş ve iş güvenliği sağlığı kanununa göre, elliden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde bir adet iş güvenliği uzmanı ve de bir adet işyeri hekimi bulundurmak artık zorunludur. Çok sayıda işçi çalıştıran büyük fabrikalarda bu sayının daha fazla olması uygun görülmüştür. Öte yandan “diğer sağlık personeli” adıyla da işyeri hemşiresi ve sağlık memuru gibi diğer bazı sağlık özel eğitimli yardımcı ekiplerinin de görev yapması uygun görülmüştür.

İşyeri hemşiresi olabilmek, tıpkı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olabilmek gibi bakanlık tarafından belirlenen bir prosedüre bağlıdır. Bunun için işyeri hemşiresi adaylarının işyeri hemşireliği sertifika programına dahil olmaları gerekmektedir. Bunun için önce işyeri hemşirelik kursu programlarına katılmak ve bakanlığın belirlediği müfredata uygun eğitim almak gerekiyor. Çünkü işyeri hemşireleri de işyeri hekimleri gibi sertifika sahibi olmalıdırlar. İşyeri hemşireliği sertifikası alabilmek için en önce elbette emşirelik yüksekokulu mezunu olmak gerekiyor. Eğitimlerini bitirmiş ve diplomalarını elde etmiş hemşireler, işyeri hemşiresi olabilmek için daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından organize edilen özel kurslara katılabilirler. İş yeri eğitim ve sertifikası sadece bakanlığın uygun gördüğü ve çalışmasına izin verdiği kurslardan alınabilmektedir.

İşyeri hemşireliği sertifika eğitim programının müfredatı bakanlık tarafından düzenlenir. İş yeri hemşiresi olmak bu kursu almaya bağlıdır. Bu bağlamda işyeri hemşireliği sertifika eğitim programının süresi 95 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitim teorik ve uygulamalı eğitim (staj) olmak üzere ikiye ayrılır. Eğitim kurumlarında gerçekleştirilmekte olan teorik eğitimin süresi 55 saattir. Staj ise 40 saat olarak belirlenmiştir.

İşyeri hemşiresi adaylarının sertifika alabilmek için staj eğitimlerini, 350 ila 500 çalışanı olan ve aynı zamanda en az bir işyeri hemşiresi ve bir işyeri hekimi çalıştıran işyerlerinde, 40 saat – 5 gün süreyle alması gerekiyor.

İşyeri hemşireliği kursu bittikten sonra, bakanlık bir de işyeri hemşireliği sınavı düzenler sertifika alabilmek için bu sınava girmek zorunludur. Bu sınav da işyeri hekimliği sınavı gibi yılda iki kere düzenlenmektedir. İlk sınavda sınavda başarısız olanlar ikinci sınava girebilirler. Ancak o sınavda da başarı elde edemezlerse, bir dahaki sene işyeri hemşireliği kursu almaları gerekir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
İş yeri hemşireliği sertifika programı, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Etiketler

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Güncel Blog bir çok kategoride güzel yazılar okuyabileceğiniz güncel bir blogdur.
© Tüm Hakları Saklıdır.
şanlıurfa haber
Tüm Hakları Saklıdır
<
!-- Yandex.Metrika informer --> Yandex.Metrica
İletişim adresim
testing