Bankalarda Kullanılmayan Hesaplara Ceza (Son Tarih 28 Nisan 2014) | Güncel Blog
Web sitemizde 19 kategori'de 855 yazı'ya yazılmış 1212 yorum bulunmaktadır.

testing


Kategoriler

Son Yazılar

Önemli Başlıklar

Günlük Burclar:

koc Burcu Boga Burcu ikizler Burcu yengec Burcu aslan Burcu basak Burcu terazi Burcu akrep Burcu Yay Burcu oglak Burcu kova Burcu balik Burcu

Son Yorumlar

Bağlantılar

Güncel Blog > Gerekli Bilgiler > Bankalarda Kullanılmayan Hesaplara Ceza

Bankalarda Kullanılmayan Hesaplara Ceza

,
3 sene önce yazılmıştır.
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas Bankalarda Kullanılmayan Hesaplara Ceza

Bankalarada kullanılmayan hesaplar son tarih ne zaman? Kullanılmayan banka hesapları, Kullanılmayan banka hesapları nasıl kapatılır? Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? Kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır? Kullanılmayan banka hesapları kapatılabilir mi? Kullanılmayan banka hesapları nasıl sorgılanır? Kullanılmayan banka hesaplarını nasıl kapatabilirim? Kullanılmayan banka hesapları dilekçe örneği indir.

 

Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını 28 Nisan’a kadar kapatmayandan hesap işletim ücreti alacağını duyan şubesine koştu. Gelin görün ki, bu hesapları kapatmak adeta eziyete dönüştü.

KAPATMAYAN ÖDER


Hesabını kapatmak için internet ve telefondan yapılan başvurular kabul edilmezken, şubeye gidenlere de müşteri hizmetleri “Hesabınızda 25 kuruş, 50 kuruş var. Önce o parayı çekmeniz gerekiyor” diyor. Mayısta yürürlüğe girecek Tüketici Kanunu’na göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak. Bankalar hesapların 28 Nisan’dan önce kapatılması durumunda herhangi bir ücret talep edemeyecek. Uzmanlar kullanılmayan hesapların kapatılmaması durumunda hesapta para olmadığı için kara listeye bile girmenin söz konusu olduğunu vurguluyor.YASAL GÜVENCE

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tartışmaya açılan taslağına göre, hesap işletim ücreti başta olmak üzere birçok ücret ve kesinti yasal zemine kavuşuyor. Yeni düzenlemeyle banka müşterileri kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyeceği için atıl hesapların kapatılması önemli.

ŞUBELER ZORLUK ÇIKARIYOR

Banka hesapları mevcut uygulamaya göre, internet şubeleri, ATM’ler ve çağrı merkezi aracılığıyla kapatılıyor. Kapatılacak hesapta otomatik fatura ödemesi ve sigorta talimatı varsa bunların da iptal edilmesi zorunlu. Ancak, hesabınızda 10 kuruş dahi para varsa bu yolla kapatmak mümkün olmuyor. Ya hesaptaki bakiyenin tamamını nakit olarak çekeceksiniz ya da aktif kullanılan başka bankadaki hesabınıza transfer edeceksiniz. Şubeye giden vatandaşlarda ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor.

VATANDAŞ ÇIKARIYOR İSYAN EDİYOR


Sabah’a yaşadıklarını anlatan Burcu G. , “Önceki gün hesabımı kapatmak için iki farklı bankaya gittim. İkisinde de aynı zorluklarla karşılaştım. ’Hesabınızda 1 lira 25 kuruş var. Önce onu çekmeniz lazım’ dediler. Bunun için yeniden numara alıp, sıraya gireceksiniz. Ardından müşteri temsilcisine gideceksiniz. 1 lira 25 kuruşluk hesabınız için 40 dakika beklemeniz gerekiyor. Adeta kapatmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar” dedi.

Kullanılmayan Banka Hesaplarından Ücret Alınacak


Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan yeni Tüketici Kanununa dikkat çekti. 

6502 sayılı Kanun’un yürürlüğe gireceğini hatırlatan Ağaoğlu, burada bankalarla ilgili bazı önemli hususlar bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Artık bankalar tüketicilere aidatsız kredi kartı çıkartmak zorunda oldukları gibi, haber vermeden, onay vermeden tüketicilere bir takım ücretler tahakkuk ettiremeyecekler.”Örneğin; kredi kartını kapatmak isteyen bir tüketici kapatma ücreti ile karşı karşıya kalmayacak.

HABERİNİZ OLMADAN BORÇLANABİLİRSİNİZ


Ancak tüketiciler mutlaka kendilerine gönderilen, bankalardan gelen mesajları dikkate alsınlar. Son zamanlarda bankalardan gönderilen mesajlarda tüketicilerin vaktiyle açmış oldukları, belki de unuttukları hesaplarla ilgili hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğinden ve belli bir süreye kadar bunu iptal etmedikleri takdirde, hesabı kapatmadıkları durumda bu ücreti yansıtacaklarından bahsediliyor. Haberiniz olmadan borçlanmak istemiyorsanız, mutlaka duran hesaplarınızdan olsa, çalışmayan banka hesaplarınızı kapatın. Aksi halde size bir ücret yansıtılır, haberiniz olmadığı ve hesapta da para olmadığı için kara listeye bile girebilirsiniz.”

“KARA LİSTEYE GİREBİLİRSİNİZ”


Tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Ağaoğlu, “Bankalardan gelen mesajlara mutlaka süresinde itiraz ederek, müdahale ederek o çalışmayan hesaplarını kapatmalıdırlar. Aksi halde o hesapta para olmadığı halde kendilerine borç tahakkuk ettirilecek, bu borca faiz yürütülecek; bir süre sonra tüketici istemediği, hak etmediği bir durumla yani kara listeye girme gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceklerdir” diye konuştu.

“TARİHİ VE KENDİ NUMARANIZI BİR KENARA NOT ALIN”


Ağaoğlu müşteri hizmetlerini arayarak hesabını kapatan tüketicileri uyararak,“Tüketiciler bu hesaplarını mutlaka ya banka şubelerine giderek ya da müşteri hizmetlerini aramak sureti ile kapatmalıdırlar. Şayet müşteri hizmetlerini ararsanız mutlaka o aradığınız tarihi ve kendi numaranızı bir kenara not alın. İleride banak, ’biz bu şekilde aranmadık’ derse, sizin elinizde o tarih, o telefon kaydı delil olacaktır” dedi.

İTİRAZ YOLU KAPANIYOR

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK), başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların tartışmalı birçok ücret ve kesintisini yasal zemine kavuşturuyor. BDDK’nın hazırladığı yeni taslağa göre, başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların birçok ücret ve kesintisi yasallaşıyor.

Başta tüketici koruma örgütleri olmak üzere birçok kesim tarafından karşı çıkılan ücret ve kesintiler için Tüketici Mahkemeleri’nde yüzlerce dava açılıyor ve birçoğu “iade kararı” ile sonuçlanıyordu. BDDK’nın yeni kararıyla, artık banka müşterileri, kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyecek. 

1 KURUŞA 50 TL İSTİYOR

Hesapları kapatmamakta direnen bankalar, 1 kuruşluk borç için tüketicilere ihtarname gönderiyor. Küçük miktardaki bir borç için bile ihtarname masrafı 50 lirayı geçiyor. Hesap kapatılırken unutulan 1 kuruşluk bakiye karşılığında bankalar 100 liraya varan bedeller talep edebiliyor.

BİR DİLEKÇE YETER!


Normal koşullarda hesap kapatma işlemi bütün bankalarda aynıdır. Hangi bankada hesabınız varsa talimat ile hesabınızı kapatabilirsiniz. İlgili şubeye, “Şubenizde bulunan …hesap numarasını kapatmak istiyorum veya bankanızın … nolu müşterisiyim. Bu müşteri numarasına bağlı vadesiz hesabımı kapatmak istiyorum” dilekçesi vermeniz yeterli.


Kullanılmayan hesaplardan ücret alınacak mı?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alamadığını bildirdi.

TBB’den hareketsiz hesapların bilgilendirmesi hakkında yapılan duyuruda bazı basın organlarında 9 -10 Nisan 2014 tarihlerinde, “Kullanılmayan banka hesaplarına dikkat” başlıklı haberlerin yer aldığı kaydedilerek, haberlerde “Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacağı, bu türlü hesapların 28 Nisan 2014 tarihine kadar kapatılması gerektiği belirtilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Kamuoyunun daha doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılan duyuruda,“Bankalar, kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alamamaktadırlar. Bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin asgari unsurları, TBB’nin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemesinde belirlenmiştir. Buna göre, 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık ürünleri hareketsiz hesap olarak tanımlamıştır.

Müşterilere bilgi verilmeksizin bu türlü hesaplardan ücret alınamayacağı hükme bağlamıştır” görüşüne yer verildi. Bankaların, müşterilerine hareketsiz hesaplara ilişkin yaptıkları bilgilendirmelerin bu düzenlemeden kaynaklanan ve 1 Eylül 2013 tarihinden bu yana yapılagelen bir uygulama olduğu anımsatılan duyuruda, şu uyarılarda bulunuldu: “Düzenleme, müşterilerin haberdar olmadıkları hesaplarından ücret alınmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Bilgilendirme, hareket görmeyen hesaplardan ücret alınacağını değil, bu hesapların kapatılması halinde ücret alınmayacağı hususunda müşterilere bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Uygulamaya ilişkin herhangi bir süre kısıtı yoktur. Müşterilerin, bankalardan aldıkları bilgilendirme içerikli mesajları dikkatli şekilde izlemeleri ve değerlendirmelerinde yarar görülmektedir.”


Banka hesapları nasıl kapatılır? Hesap kapatma dilekçe örneği indir

Dikkat! Bankalar kullanmadığınız sıfır bakiyeli hesaba da ücret yansıtacak.

BANKALAR kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti almak için harekete geçiyor. Bankalar kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan hesap işletim ücreti alabilecekler. Ancak bu ücret alınmadan önce müşteriye bilgi verilecek. 30 gün içinde hesap kapatılmazsa banka işlem ücreti alacak. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, düzenlemenin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek, müşterilerin panik yapmasına gerek olmadığını, bankaların hesap işletim ücreti almadan bilgilendirme yapacağını söyledi.

GEREKÇESİ NEDİR?


Bankalar Birliği BDDK ile birlikte geçen yıl “Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında tebliğ ile müşterilerle bankalar arasındaki ilişkileri düzenledi. Bankalar Birliği’nin statüsü gereği bu düzenlemeleri yapma yetkisinin olduğu belirtildi. Söz konusu tebliğ 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Tebliğin 8’nci maddesinin son fıkrasında da kapatılmayan, boş duran hesaplarla ilgili düzenleme yer aldı. Buna göre kapatılmayan hesaplardan “hesap işletim ücreti” alınmasının yolu açıldı. 

İlgili düzenleme şöyle:

“Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilir. Bu hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılır.”

180 GÜN BEKLEDİLER

Düzenleme 1 Eylül 2013 tarihinde girdi. 180 günlük süre mart başında bitti. Tebliğde hesap işletim ücreti alınması için öncelikle 180 gün kredi kartının ya da vadesiz mevduatın heraket etmemesi gerekiyordu. Bunun üzerine de bankalar harekete geçerek müşterilerine mesaj göndermeye başladı. Müşterilere gönderilen mesajlarda, bankalarındaki hesaplardan kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti alınacağı bildirildi. Her müşteriye ayrı bildirim yapıldığı için bankalara başvurmak için belli bir tarih şartı bulunmuyor. Bankalar müşterilerini kullanılmayan hesaplar konusunda yine tebliğe göre 30 gün önceden bilgilendirmek zorunda.

NASIL KAPATTIRILIR?


Banka hesapları bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor. Hesapta bakiye bulunması durumunda ise, bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

1- Kimlik

2- Banka Hesap Kapama Dilekçesi

3-Elektrik,su,doğalgaz faturası (Ne olur ne olmaz belli olmaz bu adamlara)

4- Bankaya ait kartlarınız


dilekçe örneği ;


Şubesine

Bankanızın xxxxxxxx numaralı müşterisiyim.  Banka ve şubenizden açtırmış olduğum ………./  İSTANBUL  TRxxxxxxxxxxxxx IBAN numaralı hesabımı ve bu hesaba bağlı ek hesabımın  kapatılmasını istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ad Soyad

İmza

Tarih  16/04/2014

Telefon : 0 5xx xxx xx xx

ADRES:

Kullanılmayan Banka hesaplardan ücret alınacak mı?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alamadığını bildirdi. 

 
TBB’den hareketsiz hesapların bilgilendirmesi hakkında yapılan duyuruda bazı basın organlarında 9 -10 Nisan 2014 tarihlerinde, “Kullanılmayan banka hesaplarına dikkat” başlıklı haberlerin yer aldığı kaydedilerek, haberlerde “Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacağı, bu türlü hesapların 28 Nisan 2014 tarihine kadar kapatılması gerektiği belirtilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Kamuoyunun daha doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılan duyuruda, “Bankalar, kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alamamaktadırlar. Bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin asgari unsurları, TBB’nin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemesinde belirlenmiştir. Buna göre, 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık ürünleri hareketsiz hesap olarak tanımlamıştır. 

 

Müşterilere bilgi verilmeksizin bu türlü hesaplardan ücret alınamayacağı hükme bağlamıştır” görüşüne yer verildi. Bankaların, müşterilerine hareketsiz hesaplara ilişkin yaptıkları bilgilendirmelerin bu düzenlemeden kaynaklanan ve 1 Eylül 2013 tarihinden bu yana yapılagelen bir uygulama olduğu anımsatılan duyuruda, şu uyarılarda bulunuldu: “Düzenleme, müşterilerin haberdar olmadıkları hesaplarından ücret alınmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Bilgilendirme, hareket görmeyen hesaplardan ücret alınacağını değil, bu hesapların kapatılması halinde ücret alınmayacağı hususunda müşterilere bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Uygulamaya ilişkin herhangi bir süre kısıtı yoktur. Müşterilerin, bankalardan aldıkları bilgilendirme içerikli mesajları dikkatli şekilde izlemeleri ve değerlendirmelerinde yarar görülmektedir.”

 

Banka hesapları nasıl kapatılır? Hesap kapatma dilekçe örneği indir

Dikkat! Bankalar kullanmadığınız sıfır bakiyeli hesaba da ücret yansıtacak.

BANKALAR kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti almak için harekete geçiyor. Bankalar kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan hesap işletim ücreti alabilecekler. Ancak bu ücret alınmadan önce müşteriye bilgi verilecek. 30 gün içinde hesap kapatılmazsa banka işlem ücreti alacak. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, düzenlemenin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek, müşterilerin panik yapmasına gerek olmadığını, bankaların hesap işletim ücreti almadan bilgilendirme yapacağını söyledi.


GEREKÇESİ NEDİR?

Bankalar Birliği BDDK ile birlikte geçen yıl “Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında tebliğ ile müşterilerle bankalar arasındaki ilişkileri düzenledi. Bankalar Birliği’nin statüsü gereği bu düzenlemeleri yapma yetkisinin olduğu belirtildi. Söz konusu tebliğ 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Tebliğin 8’nci maddesinin son fıkrasında da kapatılmayan, boş duran hesaplarla ilgili düzenleme yer aldı. Buna göre kapatılmayan hesaplardan “hesap işletim ücreti” alınmasının yolu açıldı. 

İlgili düzenleme şöyle:


“Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilir. Bu hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılır.”

 

Düzenleme 1 Eylül 2013 tarihinde girdi. 180 günlük süre mart başında bitti. Tebliğde hesap işletim ücreti alınması için öncelikle 180 gün kredi kartının ya da vadesiz mevduatın heraket etmemesi gerekiyordu. Bunun üzerine de bankalar harekete geçerek müşterilerine mesaj göndermeye başladı. Müşterilere gönderilen mesajlarda, bankalarındaki hesaplardan kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti alınacağı bildirildi. Her müşteriye ayrı bildirim yapıldığı için bankalara başvurmak için belli bir tarih şartı bulunmuyor. Bankalar müşterilerini kullanılmayan hesaplar konusunda yine tebliğe göre 30 gün önceden bilgilendirmek zorunda.

KULLANILMAYAN HESAPLAR NASIL KAPATILABİLİR?

Banka hesapları bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor. Hesapta bakiye bulunması durumunda ise, bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor. 


Kullanılmayan banka hesaplarına dikkat! 


Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan yeni Tüketici Kanununa dikkat çekerek, “6502 sayılı kanun yürürlüğe girecek. Burada bankalarla ilgili bazı önemli hususlar var” dedi ve şöyle açıkladı:“Artık bankalar tüketicilere aidatsız kredi kartı çıkartmak zorunda oldukları gibi, haber vermeden, onay vermeden tüketicilere bir takım ücretler tahakkuk ettiremeyecekler. Örneğin; kredi kartını kapatmak isteyen bir tüketici kapatma ücreti ile karşı karşıya kalmayacak.

Ancak tüketiciler mutlaka kendilerine gönderilen, bankalardan gelen mesajları dikkate alsınlar. Son zamanlarda bankalardan gönderilen mesajlarda tüketicilerin vaktiyle açmış oldukları, belki de unuttukları hesaplarla ilgili hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğinden ve belli bir süreye kadar bunu iptal etmedikleri takdirde, hesabı kapatmadıkları durumda bu ücreti yansıtacaklarından bahsediliyor. Haberiniz olmadan borçlanmak istemiyorsanız, mutlaka duran hesaplarınızdan olsa, çalışmayan banka hesaplarınızı kapatın. Aksi halde size bir ücret yansıtılır, haberiniz olmadığı ve hesapta da para olmadığı için kara listeye bile girebilirsiniz.”

“KARA LİSTEYE GİRME”

Tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Ağaoğlu, “Bankalardan gelen mesajlara mutlaka süresinde itiraz ederek, müdahale ederek o çalışmayan hesaplarını kapatmalıdırlar. Aksi halde o hesapta para olmadığı halde kendilerine borç tahakkuk ettirilecek, bu borca faiz yürütülecek; bir süre sonra tüketici istemediği, hak etmediği bir durumla yani kara listeye girme gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceklerdir” diye konuştu.

“TARİHİ VE KENDİ NUMARANIZI BİR KENARA NOT ALIN”

Ağaoğlu müşteri hizmetlerini arayarak hesabını kapatan tüketicileri uyararak, “Tüketiciler bu hesaplarını mutlaka ya banka şubelerine giderek ya da müşteri hizmetlerini aramak sureti ile kapatmalıdırlar. Şayet müşteri hizmetlerini ararsanız mutlaka o aradığınız tarihi ve kendi numaranızı bir kenara not alın. İleride banak, ‘biz bu şekilde aranmadık’ derse, sizin elinizde o tarih, o telefon kaydı delil olacaktır” dedi.

İTİRAZ YOLU KAPANIYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların tartışmalı birçok ücret ve kesintisini yasal zemine kavuşturuyor. BDDK’nın hazırladığı yeni taslağa göre, başta hesap işletim ücreti olmak üzere, bankaların birçok ücret ve kesintisi yasallaşıyor.

Başta tüketici koruma örgütleri olmak üzere birçok kesim tarafından karşı çıkılan ücret ve kesintiler için Tüketici Mahkemeleri’nde yüzlerce dava açılıyor ve birçoğu “iade kararı” ile sonuçlanıyordu. BDDK’nın yeni kararıyla, artık banka müşterileri, kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyecek. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bankalarda Kullanılmayan Hesaplara Ceza, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Etiketler

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Yorumlar

 • Selçuk Akar dedi ki:

  Bazen gişe memuru kapattım dediği halde hesap kapanmamış olabiliyor.
  işlemden bir gün sonra tekrar kontrol etmekte fayda var

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Cihan dedi ki:

  Öğrenciler içinde geçerli mi bu uygulama ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Bundan bir kaç yıl evvel bir hesap açtırayım dedim ve açtırmış bulundum. Daha sonra sürekli yarı yıl kesintileri derken bir gün hesabıma bir para geldi ve bloke koyuldu. Paranın meblası o kadar yüksek değil neymiş yarı yıl işletim ücreti imiş, bende bu yüzden artık tövbe dedim ve kullanmamaya karar verdim. Kredi kartım var ama hesabım yok açıkcası kullanmayıda düşünmüyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Güncel Blog bir çok kategoride güzel yazılar okuyabileceğiniz güncel bir blogdur.
© Tüm Hakları Saklıdır.
şanlıurfa haber
Tüm Hakları Saklıdır
<
!-- Yandex.Metrika informer --> Yandex.Metrica
İletişim adresim
testing