Android ve iOS’te truva atı alarmı! | Güncel Blog
Web sitemizde 19 kategori'de 855 yazı'ya yazılmış 1212 yorum bulunmaktadır.

testing


Kategoriler

Son Yazılar

Önemli Başlıklar

Günlük Burclar:

koc Burcu Boga Burcu ikizler Burcu yengec Burcu aslan Burcu basak Burcu terazi Burcu akrep Burcu Yay Burcu oglak Burcu kova Burcu balik Burcu

Son Yorumlar

Bağlantılar

Güncel Blog > Cep Telefonları > Android ve iOS’te truva atı alarmı!

Android ve iOS’te truva atı alarmı!

,
5 sene önce yazılmıştır.
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas Android ve iOS’te truva atı alarmı!

Android ve iOS’te truva atı alarmı!
Android kullanıcıları gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu artışla birlikte güvenlik zafiyetlerini de beraberinde getirmektedir. Bilgisayar kullanıcılarının virüs yüzünen başı çok ağrıyordu, aynı durum ileri dönemde de andorid için olacak gibi…

Apple ve Google, kullanıcıların telefon defterlerindeki bilgileri çaldığı tespit edilen bir truva atı virüsünü uygulama platformlarından kaldırdı.

Androd ve iOS kullanıcılarını hedef alan truva atı niteliğindeki uygulama, mobil cihazlarınıza bir arkadaşınızın size gönderdiği, bir uygulamayı indirmenizi öneren anlamsız bir mesajla düşüyor. Birçok kullanıcı, arkadaşlarının gönderdiğini zannettikleri mesajdaki uygulamayı indiriyor.

Apple ve Google, güvenlik yazılımcısı Kaspersky Lab’in uyarısı üzerine “Find and Call” adlı uygulamayı, AppStore ve GooglePlay’den kaldırdı. Securelist sitesi, “mesajın ilk başta bir SMS tabanlı kötü amaçlı yazılım sanıldığını, ancak analizler sonucunda uygulamanın telefon defterlerindeki bilgileri çalan bir truva atı virüsü olduğunu anladıklarını” belirtti.

Kullanıcı bilgilerini başka bir server’a aktaran virüs uygulama, indirilip yüklendiğinde, telefon defterindeki telefonları ve diğer bilgileri çalıyor. Bu bilgiler daha sonra SMS spam kampanyanlarında kullanılıyor.

Virüs uygulama yüklendikten sonra ne zaman adres defterine yeni bir kayıt girilse kullanıcılara tıklamaları için bir URL adresi veriyor, GPS koordinatlarının girilmesini istiyor, sosyal medya ağları e-mail hesaplarına bağlanılmasını istiyor. Rus teknoloji blogu http://www.appleinsider.ru/, virüsün kaynağını araştırarak spamlerin bir böcekten kaynaklandığını tamir edilmekte olduğunu belirtti.

Uzmanlar, iyi huylu görünmesine rağmen yazılımın şahsi bilgileri çaldığını ve indirmiş olan iOs ve Android kullanıcılarının “Find and Call” uygulamasını mobil cihazlarından kaldırmaları gerektiğini ifade etti.

Veteknoloji

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Android ve iOS'te truva atı alarmı!, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Etiketler

Güncel Blog bir çok kategoride güzel yazılar okuyabileceğiniz güncel bir blogdur.
© Tüm Hakları Saklıdır.
şanlıurfa haber
Tüm Hakları Saklıdır
<
!-- Yandex.Metrika informer --> Yandex.Metrica
İletişim adresim
testing